Komputery360 Porady i częste pytania Jaki statyw - 5 porad, które ułatwią zakup

Jaki statyw - 5 porad, które ułatwią zakup

Ocena:
5,0 na 5    1 oceny

Jaki statyw - 5 porad, które ułatwią zakup

Rynek akcesoriów fotograficznych rozwinął się nie do poznania. To oznacza, że można dziś kupić wszystko, czego potrzebuje fotograf amator i zawodowiec. Wśród wielu produktów znajdują się między innymi statywy. Jest ich na tyle dużo, że trudno zdecydować się na konkretny. Jedno jest tu jednak pewne – statyw musi być idealnie dopasowany do posiadanego aparatu i potrzeb fotografa.

 

Różne rodzaje statywów:

  • statywy stalowe,
  • statywy lekkie,
  • statywy standardowe,
  • statywy studyjne,
  • statywy niestandardowe,

 

Na co należy zwrócić uwagę – 5 cennych porad

1. Podstawowe cechy: wysokość, udźwig i waga – statyw powinien mieć regulowaną wysokość. Najlepszym będzie ten, który po złożeniu jest mały, co ułatwi transport, po maksymalnym rozłożeniu będzie nieco wyższy od fotografa, a jego najniższa wysokość umożliwi robienie zdjęć z tak zwanej perspektywy żaby. Statyw musi być na tyle solidny i wytrzymały, aby ze spokojem utrzymywał aparat nawet z najcięższym obiektywem. Jak wiadomo, im cięższy statyw, tym bardziej stabilny. Jednak z kolei jest trudniejszy w transporcie. Najlepsze są statywy z włókien węglowych.

 

2. Nogi – najlepsze statywy to te, które mają nogi składające się z trzech części. Wówczas tworzą stabilną konstrukcję. Warto też zwrócić uwagę na ilość kątów, pod jakimi można rozstawić nogi.

 

3. Stopki – najpopularniejsze stopki to te wykonane z gumy. Jednak w ofercie są też tak zwane kolce nadające się na miękkie podłoże, a także talerzyki, idealne na śnieg i lód.

 

4. Kolumna – to również ważny element statywu. Wysuwać go trzeba jedynie w momentach, kiedy wysokość rozłożonych nóg nie wystarczają. Niektóre kolumny zapewniają obciążenie statywu od dołu, dzięki czemu ten stoi stabilnie.

 

5. Głowica – ten element jest bardzo ważny. Dlatego musi być wykonany z trwałych materiałów. Ważne jest również to, aby był dość ciężki. Wybierając głowicę, trzeba zwrócić uwagę na blokadę położenia, a także zatrzask szybkozłączki. Do wyboru są dwie głowice – kulowa oraz trzykierunkowa. Musi być dopasowana do otworu w aparacie – chodzi tu o średnicę otworu i śruby.

 

Wybierając statyw do swojego aparatu, trzeba zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został wykonany. Poza tym ważne są tu takie elementy jak powyżej, czyli wysokość, udźwig i waga, a także nogi stopki, kolumna oraz głowica. Statyw musi być idealnie dopasowany do posiadanego aparatu, aby mógł z nim współpracować. Nie każdy statyw pasuje do każdego aparatu. Dlatego wybór statywu wymaga skupienia i pewnej wiedzy. Powyższe informacje powinny wystarczyć.

Ekspert IT

Warto sprawdzić

Warto przeczytać

Obiektyw do lustrzanki – jaki wybrać

Obiektyw do lustrzanki – jaki wybrać

Zakup lustrzanki wiąże się z bardzo kosztownym i zarazem złożonym wydatkiem. Nie wystarczy kupić korpus, trzeba również dodatkowo dobrać obiektyw. Ten jest bardzo ważnym elementem danego aparatu. Dlatego należy przywiązać szczególną uwagę do tego wyboru. To...


Jaka lustrzanka - 5 porad, które ułatwią zakup

Jaka lustrzanka - 5 porad, które ułatwią zakup

Moment, w którym ceny aparatów cyfrowych spadły, zapanowała moda na kupowanie lustrzanek. To duże wydaje się profesjonalne i nowoczesne aparaty, które przyciągają uwagę otoczenia. Zapewne to jest właśnie ten powód, dla którego tak wielu...


Nowoczesny smartwatch – jakie powinien mieć funkcje

Nowoczesny smartwatch – jakie powinien mieć funkcje

Smartwatch sam w sobie jest nowoczesnym urządzeniem, znanym w sumie od niedawna. Dlatego praktycznie każda funkcja, jaką będzie posiadał, wpłynie na jego atrakcyjność. To niewielkich rozmiarów urządzenie, można użytkować w szerokim zakresie. W tym przypadku...


Elektryczna szczoteczka do zębów – jaką wybrać

Elektryczna szczoteczka do zębów – jaką wybrać

Szczoteczka elektryczna na chwilę obecną jest podstawowym wyposażeniem podręcznej kosmetyczki. Dziś zdecydowanie odchodzi się od klasycznych szczoteczek. Może nie dlatego, że te nie myją zębów dokładnie, ale z tego powodu, że ludzie chcą być na czasie i korzystać...






Powiadom nas
o czym powinniśmy napisać

Znajdź nas