Komputery360 Porady i częste pytania Obiektyw do lustrzanki – jaki wybrać

Obiektyw do lustrzanki – jaki wybrać

Ocena:
5,0 na 5    1 oceny

Obiektyw do lustrzanki – jaki wybrać

Zakup lustrzanki wiąże się z bardzo kosztownym i zarazem złożonym wydatkiem. Nie wystarczy kupić korpus, trzeba również dodatkowo dobrać obiektyw. Ten jest bardzo ważnym elementem danego aparatu. Dlatego należy przywiązać szczególną uwagę do tego wyboru. To nie takie proste, szczególnie dla fotografów amatorów, ale zapoznając się z poniższymi informacjami, w szerokiej ofercie propozycji, można znaleźć ten odpowiedni.

 

Każdy obiektyw do czegoś innego

Należy pamiętać, że wybór obiektywów jest duży. Jednak powstaje nie tylko ze względu na różnorodność kolorów czy samego kształtu lub wielkości. Po prostu każdy obiektyw przeznaczony jest do zupełnie innych czynności.

  • Obiektywy szerokokątne – wykorzystywane są do fotografii wnętrz, a także krajobrazów.
  • Obiektywy standardowe – są to obiektywy o ekwiwalentności 35-80 mm i wykorzystuje się je w fotografii reporterskiej.
  • Teleobiektywy – mają ekwiwalentność 100-300 mm. Przeznaczone są do robienia fotografii sportowych i przyrodniczych, a także portretów.
  • Superteleobiektywy – ich ekwiwalentność mieści się w granicach 300-1200 mm. Wykorzystuje się je do robienia fotografii sportowych i przyrodniczych. Ten obiektyw przeznaczony jest dla zawodowców.

 

Najczęściej wybierane są obiektywy typu zoom. Wśród nich znaleźć można wszystkie powyższe rodzaje obiektywów.

 

Więcej światła, lepsze zdjęcie

Ilość światła wpadającego przez obiektyw na matrycę zależy między innymi od przysłony. Na ogół jest tak, że im jej liczba jest mniejsza, tym większy jest otwór. Uniwersalne obiektywy mają jak największe otwory przesłony. Należy pamiętać, że w momencie, gdy światło otoczenia jest dość słabe, przysłona otwiera się nieco bardziej i dzięki temu w krótkim czasie można zrobić dobrej jakości zdjęcie. Wybierając obiektyw, warto dopytać o ten parametr.

 

Funkcje dodatkowe obiektywu

Dodatkową i zarazem ważną funkcją jest stabilizacja obrazu. Warto, aby obiektyw miał autofokus. Dużym udogodnieniem jest funkcja makro, która ułatwia i zarazem umożliwia robienie zdjęć z niewielkich odległości.

 

Dobrze wybrany obiektyw sprawi, że wykonywane zdjęcia będą bardzo dobrej jakości. Wybór ten nie jest łatwy, bo dotyczy parametrów, które zwykle fotografom amatorom są słabo znane. Jednak przy bliższym poznaniu obiektywów znajdujących się w ofercie konkretnego sklepu, a wcześniej zapoznając się z powyższymi informacjami, będzie łatwiej zdecydować się na ten odpowiedni. Nie można tu wskazać konkretnego obiektywu, bo ten musi pasować do zakupionego już aparatu i indywidualnych potrzeb.

Ekspert IT

Warto sprawdzić

Warto przeczytać

Jaka lustrzanka - 5 porad, które ułatwią zakup

Jaka lustrzanka - 5 porad, które ułatwią zakup

Moment, w którym ceny aparatów cyfrowych spadły, zapanowała moda na kupowanie lustrzanek. To duże wydaje się profesjonalne i nowoczesne aparaty, które przyciągają uwagę otoczenia. Zapewne to jest właśnie ten powód, dla którego tak wielu...


Nowoczesny smartwatch – jakie powinien mieć funkcje

Nowoczesny smartwatch – jakie powinien mieć funkcje

Smartwatch sam w sobie jest nowoczesnym urządzeniem, znanym w sumie od niedawna. Dlatego praktycznie każda funkcja, jaką będzie posiadał, wpłynie na jego atrakcyjność. To niewielkich rozmiarów urządzenie, można użytkować w szerokim zakresie. W tym przypadku...


Elektryczna szczoteczka do zębów – jaką wybrać

Elektryczna szczoteczka do zębów – jaką wybrać

Szczoteczka elektryczna na chwilę obecną jest podstawowym wyposażeniem podręcznej kosmetyczki. Dziś zdecydowanie odchodzi się od klasycznych szczoteczek. Może nie dlatego, że te nie myją zębów dokładnie, ale z tego powodu, że ludzie chcą być na czasie i korzystać...


Jaki aparat cyfrowy – 5 porad, które ułatwią wybór

Jaki aparat cyfrowy – 5 porad, które ułatwią wybór

Kupując aparat cyfrowy, zwykle sugerujemy się promocją lub poradami ze strony znajomych czy rodziny, które w rzeczywistości nie są poparte fachową wiedzą. Niektórzy decydują się na zakup dużego, ciężkiego aparatu, który robi wrażenie. Nawet, mimo iż jest...
Komputery
Laptopy
Komputery PC
Tablety
Smartfony
Monitory
Konsole i Gry
pokaż więcej


Powiadom nas
o czym powinniśmy napisać

Znajdź nas