Komputery360 Porady i częste pytania Jaki aparat cyfrowy – 5 porad, które ułatwią wybór

Jaki aparat cyfrowy – 5 porad, które ułatwią wybór

Ocena:
5,0 na 5    1 oceny

Jaki aparat cyfrowy – 5 porad, które ułatwią wybór

Kupując aparat cyfrowy, zwykle sugerujemy się promocją lub poradami ze strony znajomych czy rodziny, które w rzeczywistości nie są poparte fachową wiedzą. Niektórzy decydują się na zakup dużego, ciężkiego aparatu, który robi wrażenie. Nawet, mimo iż jest polecany przez osoby trzecie, warto zastanowić się, czy wybór aparatu nie zwracając uwagi na jego parametry, jest słusznym działaniem. W końcu to urządzenie musi być w pełni dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkowników.

 

5 cennych porad:

 

1. Megapiksele nie mają znaczenia – wybierając aparat cyfrowy, trzeba wiedzieć, że liczba megapikseli nie jest istotna. Zdecydowanie ważniejsza jest fizyczna wielkość matrycy. Im większa matryca, tym lepszej jakości zdjęcia można robić. Duże matryce zwykle mają lustrzanki, bezlusterkowce oraz niektóre aparaty kompaktowe.

 

2. Obiektyw z zoomem jest ważny – wybierając aparat z obiektywem zoom, warto zwrócić uwagę na wartości ogniskowych. Bardzo ważny jest tu przede wszystkim szeroki kąt. Im szerszy, tym większy obraz ujmie w kadrze. Są aparaty, które oferują ponad 80-krotne optyczne zbliżenie. Aparat o takich parametrach jest doskonałym wyborem.

 

3. Jasna optyka – warto wybrać aparat z jasnym obiektywem. Trzeba pamiętać, że jasna optyka ułatwia robienie zdjęć w trudnych warunkach. Odpowiada za skracanie naświetlenia, a także umożliwia uzyskanie płytszej głębi ostrości.

 

4. Dobry wyświetlacz – jakość wyświetlacza wpływa na komfort fotografowania, a także przeglądania wykonanych zdjęć. Warto, aby aparat miał wyświetlacz o rozdzielczości minimum milion pikseli. Dużym plusem jest także możliwość zaznaczenia na przykład palcem na ekranie punktu, na który powinna być ustawiona ostrość.

 

5. Stabilizacja obrazu – ta funkcja jest bardzo pomocna przy robieniu zdjęć bez statywu. Pomaga uzyskać nieporuszone zdjęcia w czasie codziennego fotografowania. Jest niezbędną funkcją w momencie korzystania z długich ogniskowych. Poza tym bywa pomocna w trybie wideo.

 

Wybierając aparat cyfrowy, warto również zwrócić uwagę na wizjer, który ułatwia kadrowanie. Należy też wybrać aparat z autofokusem, który umożliwia szybkie i skuteczne ustawianie ostrości. Dobrze jest również, aby aparat ten był wyposażony w lampę błyskową. Dodatkowe wyposażenie też jest mile widziane. Aparat zasilany akumulatorami pozwala na bardziej wydajne użytkowanie aparatu. Wielkość danego urządzenia ma tu najmniejsze znaczenie. Przed wyborem jednak należy określić swoje możliwości finansowe. Jeżeli ktoś na ten cel może przeznaczyć tylko 200 zł, to chyba lepiej, aby w ogóle powstrzymał się z zakupem. Dobre aparaty kosztują nieco więcej.

Ekspert IT

Warto sprawdzić

Warto przeczytać

Co powinien posiadać nowoczesny smartfon?

Co powinien posiadać nowoczesny smartfon?

Smartfon to telefon zwany też urządzeniem mobilnym, stworzony na miarę współczesnych czasów. Dziś chyba nikt nie wyobraża sobie prawidłowego funkcjonowania bez tego funkcjonalnego gadżetu. Im więcej funkcji posiada, tym lepiej się prezentuje i więcej...


Do czego można wykorzystać drony?

Do czego można wykorzystać drony?

Drony przez współczesnych ludzi opisywane są bardzo różnie. Jedni nazywają je samolotami z kamerą, inni dziwnymi urządzeniami, a jeszcze inni dochodzą do wniosku, że to po prostu kamera. W zasadzie poniekąd każdy ma rację. To urządzenia o dziwnym kształcie,...


Wybieramy kamerę Full HD – na co zwrócić uwagę

Wybieramy kamerę Full HD – na co zwrócić uwagę

Kamera wydaje się, być sprzętem dla zamożnych, którzy już naprawdę nie wiedzą, na co wydawać pieniądze i tym sposobem kupują rzeczy zupełnie do niczego niepotrzebne. W rzeczywistości jednak taka kamera Full HD to bardzo dobre urządzenie, dzięki któremu...


Gwarancja door-to-door w DELLu – jak działa

Gwarancja door-to-door w DELLu – jak działa

Producenci sprzętu komputerowego i pozostałych urządzeń starają się za wszelką cenę przypodobać swoim obecnym i przyszłym klientom, wprowadzając do oferty coraz to nowsze usługi. Doskonałym przykładem jest firma Dell, która jakiś czas temu poszerzyła ofertę o usługę,...
Komputery
Laptopy
Komputery PC
Tablety
Smartfony
Monitory
Konsole i Gry
pokaż więcej


Powiadom nas
o czym powinniśmy napisać

Znajdź nas