Komputery360 Porady i częste pytania Kupuję nowy monitor – jaki wybrać?

Kupuję nowy monitor – jaki wybrać?

Ocena:
5,0 na 5    1 oceny

Kupuję nowy monitor – jaki wybrać?

Wybór monitorów jest na chwilę obecną tak duży, że trudno jest zdecydować się na jeden. Tym bardziej ciężko jest wybrać monitor, kiedy nie ma się wystarczającej wiedzy w tym zakresie. Nowy monitor na pewno musi być lepszy od starego, powinien być bardziej energooszczędny i nowoczesny. A na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze tego urządzenia? Jest jeszcze kilka szczegółów.

 

Wielkość i firma

Wybierając monitor, trzeba zwrócić uwagę na wielkość oraz firmę. Monitor powinien być na tyle duży, aby nie utrudniał korzystania z komputera. Rozglądając się za monitorem, warto wybrać ten dobrej i pozytywnie opiniowanej firmy.

 

Matryca jest najważniejsza

W wyborze monitora, należy zwrócić uwagę na matrycę. Podstawowe rodzaje matrycy to LED – charakteryzuje się niskim zużyciem energii, a także CCFL – monitory z taką matrycą są dość tanie. Obecnie na rynku dostępne są monitory z:

  • Matrycą TN – monitory z tą matrycą są tanie, ale niestety zapewniają dość słabe odwzorowanie kolorów i do tego wąskie kąty widzenia zarówno w pionie jak i w poziomie.
  • Matrycą MVA – jej zalety to dobry czas reakcji, doskonały kontrast i szerokie kąty widzenia. Do minusów można zaliczyć wąską gamę modeli do wyboru.
  • Matrycą PVA – wyróżnia się dobrym kontrastem, dużą jasnością, a także szerokim kątem widzenia. Wadą może tu być tylko wolny czas reakcji matrycy.
  • Matrycą IPS – w tym przypadku trzeba podkreślić dobre odwzorowanie kolorów, przyzwoity czas reakcji, dość szerokie kąty widzenia, a także dobry kontrast i głęboką czerń. Wadą tej matrycy jest wyłącznie wysoka cena.

 

Jaki monitor dla kogo

Idealny monitor do gier to ten z matrycą TN. Taki sam będzie pasował do biura, ale nie tylko, bo w tym przypadku użyteczny będzie też monitor z matrycą PVA. Profesjonaliści najbardziej ucieszą się z monitorów, które mają matrycę IPS. Taki monitor będzie idealny również do oglądania filmów. Zresztą bardzo podobnie, jak monitor z matrycą MVA.

 

Monitor powinien być odpowiedniej wielkości. Im większy tym lepszy, gdyż można swobodnie pracować, oglądać filmy i grać. Dokonując wyboru należy przede wszystkim zwrócić uwagę na matrycę. Należy ją wybrać na podstawie indywidualnych potrzeb, gdyż najpierw trzeba ustalić do czego monitor ten będzie wykorzystywany. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na firmę, ale nie należy kierować się ceną. Jeżeli to kryterium oceny kupujący uzna za najważniejsze, nie może mieć pretensji, że monitor nie spełnia jego oczekiwań. Dobrze wybrany monitor będzie służył lata i wciąż dawał powody do radości ze względu na atrakcyjną użyteczność.

Ekspert IT

Warto sprawdzić

Warto przeczytać

Kupuję laptopa – na co zwrócić uwagę?

Kupuję laptopa – na co zwrócić uwagę?

Wybór laptopa jest chyba jednym z najtrudniejszych wyborów jeżeli chodzi o tego rodzaju sprzęt, ponieważ najczęściej jest to zakup na długie lata. Poza tym to wielozadaniowe urządzenie musi spełniać szereg oczekiwań przyszłych użytkowników. Dlatego...


Kupujesz drukarkę? Sprawdź ceny tuszy zanim wybierzesz

Kupujesz drukarkę? Sprawdź ceny tuszy zanim wybierzesz

Zakup drukarki kiedy ktoś nie ma żadnych wymagań wydaje się bardzo prosty. Każdy jednak powinien wiedzieć, że kupno tego urządzenia bez zapoznawania się z jego parametrami, może w przyszłości zaowocować wyłącznie problemami. Warto zorientować się jakie możliwości ma to...


Skórzane etui na telefon - jakie wybrać

Skórzane etui na telefon - jakie wybrać

Kiedy kupujemy nowy telefon, szczególnie na początku staramy się o niego dbać. Nic w tym dziwnego, nasz wymarzony model chcemy mieć jak najdłużej. Zaniedbany znacząco straci na wartości. Jedyna ochrona dla nowego urządzenia to stosowne etui. Najlepiej wybrać...


Uchwyt ścienny do telewizora - jak dobrać

Uchwyt ścienny do telewizora - jak dobrać

Każdy telewizor jest można powiedzieć inny. Nie chodzi tu wyłącznie o parametry czy jakość obrazu, ale też o zewnętrzne wykonanie. Różne telewizory można na różne sposoby umocować do ściany. Dlatego w sklepach nie ma jednego uchwytu, a jest ich kilka...


Powiadom nas
o czym powinniśmy napisać

Znajdź nas