Komputery360 Porady i częste pytania Płyta indukcyjna vs płyta gazowa

Płyta indukcyjna vs płyta gazowa

Ocena:
5,0 na 5    1 oceny

Płyta indukcyjna vs płyta gazowa

Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez gotowania, prawda? Aby gotować, niezbędna jest płyta grzewcza. Dziś na rynku są dostępne m.in. płyty indukcyjne i gazowe. Którą wybrać?

Jeżeli jesteś właścicielem domu jednorodzinnego lub jesteś w trakcie budowy takiego, to faktycznie masz wybór – możesz zdecydować, czy w twojej kuchni znajdzie się płyta indukcyjna, czy też gazowa. Nie każdy ma jednak taki wybór. Mowa głównie o mieszkańcach nowych osiedli, do których to coraz częściej nie doprowadza się gazu. Wówczas pozostaje wybór między płytą indukcyjną a elektryczną.

Abyś nie żałował podjętego wyboru, sprawdź, czym różnią się płyty indukcyjne od płyt gazowych. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje.

Jak otrzymywane jest ciepło?

Różnica między płytą indukcyjną a gazową sprowadza się oczywiście do sposobu pozyskiwania ciepła. Producenci płyt indukcyjnych wykorzystują zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Rezultatem jest to, że energia w ciepło jest przekształcana na dnie garnka, nie zaś na płycie. To powoduje, że ty – jako użytkownik – nie poparzysz się.

Płyty gazowe – jak sama nazwa wskazuje – wykorzystują gaz. Ten wydobywa się ze specjalnych palników. Uważać trzeba zatem przy zapalaniu gazu i zdejmowaniu garnków.

Czyszczenie płyt – co musisz wiedzieć?

Niezależnie od wyboru, będziesz musiał zadbać o utrzymanie płyty grzewczej w nienagannej czystości. Jakie trudności napotkasz? Czyszczenie płyty indukcyjnej nie jest czasochłonne – wystarczy po każdym gotowaniu nanieść na nią niewielką ilość środka czyszczącego, a następnie za pomocą ręcznika papierowego usunąć zabrudzenia.

Czyszczenie płyty gazowej zajmuje więcej czasu. Poza usuwaniem bieżących zabrudzeń, konieczne będzie czyszczenie palników. To zaś wymaga ich rozkręcenia, a następnie poprawnego złożenia. W zależności od źródła gazu, zabrudzenia mogą być bardzo trudne do usunięcia. Mowa przede wszystkim o gazie pochodzącym z butli gazowej.

Ile kosztuje płyta gazowa, ile płyta indukcyjna?

Wybierając płytę grzewczą, możesz mieć ograniczone środki. W takim razie musisz wiedzieć, że płyty gazowe są znacznie tańsze niż płyty indukcyjne. Ale nie możesz zapomnieć również o kosztach wiążących się z eksploatacją takich urządzeń. Gaz jest dziś znacznie tańszy niż energia elektryczna. Decydując się na płytę indukcyjną, musisz mieć świadomość, że dotychczasowe rachunki otrzymywane z zakładu energetycznego będą wyższe.

Z uwagi na różnicę w sposobie otrzymywania ciepła, nie możesz również zapomnieć o konieczności nabycia odpowiednich garnków. Emaliowane, czyli jedne z aktualnie najtańszych garnków, nie sprawdzą się w przypadku płyty indukcyjnej. Jeżeli wybierzesz właśnie taką, konieczne będzie nabycie odpowiednich garnków, które są droższe.

Ekspert IT

Warto sprawdzić

Warto przeczytać

O czym pamiętać, wybierając lodówkę do zabudowy?

O czym pamiętać, wybierając lodówkę do zabudowy?

Urządzasz lub remontujesz kuchnię? Zdecydowałeś się na zabudowę sprzętu, który znajdzie się w kuchni? Przed wyborem lodówki, sprawdź, na co musisz zwrócić szczególną uwagę. Kuchnia często jest najważniejszym pomieszczeniem w całym domu, a to...


Na co zwrócić uwagę podczas zakupów online?

Na co zwrócić uwagę podczas zakupów online?

W dobie wszechobecnej cyfryzacji społeczeństwa kupno najróżniejszych produktów nie jest niczym szokującym. Każdego dnia z takich serwisów jak Allegro, eBay czy Aliexpress korzysta tysiące użytkowników. Zakupy przez sieć, choć wygodne, niosą...


Chcę wybrać laptopa, ale w jaki sposób?

Chcę wybrać laptopa, ale w jaki sposób?

Już za kilkanaście dni rozpoczyna się rok szkolny, okres w którym dzieci w każdym wieku ruszą do nowych szkół lub następnych klas. Koniec wakacji to idealna okazja do tego, aby sprawić dziecku nowy komputer. Inne wymagania odnośnie sprzętu będzie stawiał...


Jak wybrać właściwy dysk twardy

Jak wybrać właściwy dysk twardy

Dysk twardy to jeden z najważniejszych elementów komputera, na którym są przechowywane dokumenty, zdjęcia, filmy i wszystkie pozostałe pliki. Dlatego dokonując wyboru, trzeba zwrócić uwagę na jego pojemność. Im większy, tym swobodniej można korzystać z...
Komputery
Laptopy
Komputery PC
Tablety
Smartfony
Monitory
Konsole i Gry
pokaż więcej


Powiadom nas
o czym powinniśmy napisać

Znajdź nas