Komputery360 Porady i częste pytania Jak wybrać właściwy dysk twardy

Jak wybrać właściwy dysk twardy

Ocena:
5,0 na 5    1 oceny

Jak wybrać właściwy dysk twardy

Dysk twardy to jeden z najważniejszych elementów komputera, na którym są przechowywane dokumenty, zdjęcia, filmy i wszystkie pozostałe pliki. Dlatego dokonując wyboru, trzeba zwrócić uwagę na jego pojemność. Im większy, tym swobodniej można korzystać z danego sprzętu. A dyski są naprawdę bardzo różne i nie chodzi tu wyłącznie o samą pojemność. Warto więc przyjrzeć się im z bliska.

 

Typy dysków twardych

Obecnie wyróżnia się trzy główne typy dysków twardych. A oto i one:

  • HDD – jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych dysków twardych. Do najpopularniejszych dysków tego typu należą te, które mają 500 GB i pracują z prędkością 7200 obrotów na minutę. Taki dysk na pewno będzie dobrze służył w komputerze, który jest przeznaczony do pracy biurowej. Powinien spodobać się głównie osobom, które szukają dysku w rozsądnej cenie.
  • SSD – należy wyraźnie podkreślić, że nawet najtańszy dysk typu SSD jest zdecydowanie szybszy od najlepszego dysku typu HDD. Wynika to z tego, że dysk SSD posiada pamięć flash, a nie obracające się talerze. Jest odporny na przenoszenie, wibracje i uderzenia. Co więcej, zapewnia płynną pracę systemu. Dlatego, jeżeli ktoś szuka naprawdę dobrego dysku, powinien poważnie zastanowić się właśnie nad tym.
  • SSHD – to hybrydowy dysk, który sam ocenia, z których aplikacji użytkownik korzysta najczęściej i sprawniej je uruchamia. Jedynym minusem tego elementu jest mała pojemność. Jednak dysk ten łączy w sobie cechy dysku HDD i SSD, a co najważniejsze, nie jest drogi.

 

Najważniejsze parametry dysku

Do najważniejszych cech dysku twardego należy:

  • - pojemność,
  • - prędkość,
  • - wielkość.

 

Wybierając dysk twardy, trzeba przede wszystkim określić swoje oczekiwania. Jeżeli ktoś potrzebuje komputer tylko do przeglądania stron internetowych i nic poza tym, to nie ma sensu inwestować w zbyt pojemny dysk. Każdy musi wiedzieć, że pojemność ma duży wpływ na cenę. Dlatego nie ma sensu przepłacać, jeżeli i tak nie będzie się w pełni wykorzystywać tej pamięci.

 

Podsumowując, dysk twardy jest jednym z najważniejszych elementów, z których składa się komputer stacjonarny i laptop. Są różne typy dysków, dlatego trzeba poznać je wszystkie, aby móc dokonać wyboru tylko jednego. Warto również zorientować się, jakie są parametry tych właśnie podzespołów, aby wiedzieć, na co konkretnie trzeba zwrócić uwagę. Należy także pamiętać, że to właśnie dysk twardy przechowuje najważniejsze pliki – zdjęcia, filmy, dokumenty – w związku z czym musi być nie tylko odpowiednio pojemny, ale też w miarę szybki.  

Ekspert IT

Warto sprawdzić

Warto przeczytać

Dlaczego wciąż warto mieć komputer stacjonarny

Dlaczego wciąż warto mieć komputer stacjonarny

W czasach, w których urządzenia mobilne zasypują polski rynek, wydaje się, że komputery stacjonarne nie mają już szans na zainteresowanie ze strony użytkowników. Wystarczy jednak przyjrzeć się im nieco bliżej, aby dojść do wniosku, że choć może nie są tak...


Właściwa ochrona komputera

Właściwa ochrona komputera

Każdy komputer powinien być odpowiednio chroniony, aby mógł służyć przez długie lata, a znajdujące się na jego dysku dane, były po prostu bezpieczne. Skuteczną ochronę dla komputera może zapewnić specjalne oprogramowanie. To jest, można powiedzieć, najprostsza i...


Popularne kable i złącza komputerowe

Popularne kable i złącza komputerowe

Zanim ktokolwiek ostatecznie zdecyduje się na zakup komputera, powinien sprawdzić, w jakie rodzaje złącz, jest wyposażony, bo to jest bardzo ważne. Chodzi mianowicie o to, że od tego zależy, jakie urządzenia będzie można podłączyć do danego sprzętu komputerowego. Co prawda,...


Bezpieczne korzystanie z internetu

Bezpieczne korzystanie z internetu

W świecie rzeczywistym nie brakuje oszustów i złodziei. W internecie wcale nie jest lepiej. Praktycznie na każdym kroku można wpaść w prawdziwe kłopoty. Dlatego trzeba zachować ostrożność i uważać na to, z kim nawiązuje się kontakt. Warto zapamiętać kilka cennych...
Komputery
Laptopy
Komputery PC
Tablety
Smartfony
Monitory
Konsole i Gry
pokaż więcej


Powiadom nas
o czym powinniśmy napisać

Znajdź nas