Komputery360 Porady i częste pytania Bezpieczne korzystanie z internetu

Bezpieczne korzystanie z internetu

Ocena:
5,0 na 5    1 oceny

Bezpieczne korzystanie z internetu

W świecie rzeczywistym nie brakuje oszustów i złodziei. W internecie wcale nie jest lepiej. Praktycznie na każdym kroku można wpaść w prawdziwe kłopoty. Dlatego trzeba zachować ostrożność i uważać na to, z kim nawiązuje się kontakt. Warto zapamiętać kilka cennych zasad, które ułatwią funkcjonowanie w sieci i sprawią, że w końcu korzystanie z internetu stanie się bezpieczne.

 

Anonimowość w sieci to podstawa

Możliwość bycia anonimowym w sieci sprawiła, iż teraz trudno jest zidentyfikować prawdziwych oszustów i złodziei. Jednak z drugiej strony dzięki temu i my możemy pozostać anonimowi. Tak właśnie trzeba postępować. W internecie nie można podawać prawdziwych danych teleadresowych i wszystkich pozostałych. Należy pamiętać, że przez internet żaden bank ani inny urząd nie będzie prosił o przesłanie hasła do konta, PIN-u, czy innych danych. Anonimowość skutecznie chroni przed oszustami i pozostałymi przestępcami działającymi w sieci.

 

Trudne hasło

Internet stwarza nam szerokie możliwości. Możemy bez problemu korzystać z bankowego konta internetowego, a także z licznych serwisów społecznościowych. Do każdego konta jest potrzebne hasło. Co prawda trudno jest wymyślić aż tyle różnych, a tym bardziej je wszystkie zapamiętać, ale należy zastosować zupełnie inne w przypadku konta bankowego i skrzynki e-mail czy wspomnianych serwisów.

 

Ostrożność jest standardem

Poruszając się w sieci trzeba zachować ostrożność. Należy uważać, z kim nawiązuje się nowe kontakty, nie powinno się przyjmować do grona znajomych wszystkich osób – mając tu na myśli tych zupełnie nieznanych. Ponadto trzeba uważać na to, gdzie zakłada się nowe konta i jakie dane się w nich podaje.

 

Nie można wszystkim ufać

Ci, którzy korzystają z internetu nie powinni tak łatwo wszystkim internautom ufać. To, że ktoś podaje się za konkretną osobę, nie oznacza, że faktycznie daną osobą jest. Oszuści często nakłaniają ludzi do klikania w konkretny link, który ma rzekomo dać im bogactwo lub inne korzyści. W takie opowieści tym bardziej nie można wierzyć.

 

Oprogramowanie antywirusowe

Na każdym urządzeniu z dostępem do internetu powinno się zainstalować oprogramowanie antywirusowe. Będzie je skutecznie chroniło przed atakami hakerów i innych przestępców.

 

Aby nie ściągnąć na siebie kłopotów i nie dać się podejść oszustom, trzeba przede wszystkim zachować ostrożność podczas korzystania z internetu. Jak widać powyżej, można to zrobić na kilka prostych sposobów. Warto je zapamiętać i tym bardziej wprowadzić je do swojego życia.

 

Ekspert IT

Warto sprawdzić

Warto przeczytać

Laptop a netbook – czym różnią się te urządzenia

Laptop a netbook – czym różnią się te urządzenia

Tryb życia dzisiejszego społeczeństwa sprawia, że tak wielu ludzi jest w ciągłym ruchu, a przy tym potrzebuje stałego dostępu do internetu. Korzystanie z niego w smartfonie niestety nie jest wygodne, więc niektórzy poważnie rozważają zakup komputera. Pytanie tylko...


Konsola do gier czy komputer?

Konsola do gier czy komputer?

W dzisiejszych czasach jest wielu miłośników gier. Nie chodzi tu jednak o te planszowe czy karciane, ale o typowo komputerowe lub przeznaczone na konsolę. Wśród tych osób znajdują się dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, a nawet dorośli. Chcąc w pełni...


Smartfony zmieniamy jak rękawiczki. Dlaczego?

Smartfony zmieniamy jak rękawiczki. Dlaczego?

Użytkownicy smartfonów w Polsce nie są zbytnio przywiązani do swoich urządzeń – zwykle wymieniają je na nowe mniej więcej co rok. Dzieje się tak dlatego, że chcemy korzystać z najnowocześniejszych technologii, a zakup telefonu nie jest dla nas ogromnym...


Ile pieniędzy przeznaczyć na zakup tabletu?

Ile pieniędzy przeznaczyć na zakup tabletu?

Tablet to urządzenie, bez którego można się obyć, ale mając je, łatwiej jest funkcjonować we współczesnym świecie. Dlatego wielu ludzi, pomimo iż ma już komputer i smartfon, decyduje się na zakup tego wynalazku. Pytanie tylko – ile przeznaczyć na...
Komputery
Laptopy
Komputery PC
Tablety
Smartfony
Monitory
Konsole i Gry
pokaż więcej
pokaż więcej


Powiadom nas
o czym powinniśmy napisać

Znajdź nas