Komputery360 Porady i częste pytania Jak odczytać płytę gdy laptop nie ma stacji CD/DVD?

Jak odczytać płytę gdy laptop nie ma stacji CD/DVD?

Ocena:
5,0 na 5    1 oceny

Jak odczytać płytę gdy laptop nie ma stacji CD/DVD?

Płyty CD oraz DVD już nie cieszą się tak dużą popularnością jak kiedyś. Dziś pliki zapisuje się zwykle na dyskach zewnętrznych, pendrive'ach oraz kartach pamięci. Jednak czasem zdarza się, że trzeba odtworzyć film z wesela albo w ogóle jakikolwiek film, czy też ważne dokumenty otrzymane w pracy od szefa. W końcu po coś te płyty jeszcze produkują. Niektórzy lubią zapisywać na nich zdjęcia, których nie chcą przechowywać na komputerze lub właśnie z taką płytą wybrać się do fotografa, aby ten je wydrukował. Tylko pytanie – jak odczytać taką płytę, gdy laptop nie ma stacji CD/DVD?

 

Zakup zewnętrznej stacji CD/DVD

Jeżeli częstotliwość potrzeby odtwarzania płyty CD lub DVD nasila się, warto pomyśleć o zakupie zewnętrznej stacji CD/DVD na USB. Dziś wydatek ten wcale nie jest duży, więc to nie powinien być problem. Dzięki temu będzie można swobodnie i samodzielnie czytać czytać lub oglądać zawartość dowolnej płyty, a nawet nagrywać dowolne materiały.

 

Nagrywanie i odtwarzanie płyt u znajomych

Kiedy potrzeba odtworzenia lub nagrania plików na płytę CD czy DVD przychodzi nagle i na ogół ma miejsce bardzo sporadycznie, można udać się do znajomych i poprosić o wykonanie danej czynności. Znajomy wówczas przegra zawartość płyty na pamięć przenośną lub po prostu zaprezentuje ją na swoim komputerze. Poza tym też może nagrać dowolne pliki na wybraną płytę, jeżeli tylko dostarczy mu się je na innym nośniku.

 

Powrót do przeszłości

Zawsze – jeżeli tylko ktoś posiada – można powrócić do swojego starego sprzętu zwanego popularnie PC'tem, aby to właśnie dzięki niemu odtworzyć zawartość dowolnej płyty, a w razie potrzeby nawet nagrać wybrane pliki i dokumenty na nowej płycie.

 

Inne urządzenia

W wielu domach poza laptopami i innym sprzętem są jeszcze odtwarzacze CD/DVD. Zwykle służyły do oglądania filmów DVD na telewizorze, ale jeżeli ktoś ma słabo wyposażony laptop, zawsze może spróbować odtworzyć tę płytę na tym urządzeniu. Co prawda plików nie nagra, ale odczytać może się uda. To jednak zależy głównie od odtwarzacza i jego funkcji.

 

Pomimo, iż płyty CD/DVD naprawdę nie są już tak często użytkowane jak kiedyś, wciąż się je stosuje. Na pytanie – jak odczytać płytę gdy laptop nie ma stacji CD/DVD – najprościej by było odpowiedzieć – kup nowy laptop ze stacją. Jednak nie ma co przesadzać do tego stopnia. Sama stacja CD/DVD na USB wystarczy. Poza tym w razie pilnej potrzeby, można skontaktować się ze znajomym i poprosić go o pomoc. W końcu tak naprawdę to nic wielkiego tym bardziej, jeżeli ktoś ma takie potrzeby tylko raz na jakiś czas.

Ekspert IT

Warto przeczytać

Czy warto i jak tworzyć kopie zapasowe danych?

Czy warto i jak tworzyć kopie zapasowe danych?

Awaria komputera, która uniemożliwia ponowne uruchomienie sprzętu, odruchowe usunięcie plików, zniszczenie lub zgubienie pendrive'a – to główne powody, dla których w dość szybki i niespodziewany sposób, można stracić zdjęcia z wakacji...


Czy darmowy antywirus zapewni wystarczającą ochronę?

Czy darmowy antywirus zapewni wystarczającą ochronę?

Każdy sprzęt komputerowy, jak i zresztą pozostałe urządzenia mające dostęp do internetu, są narażone na złośliwe oprogramowanie, wirusy oraz inne niebezpieczeństwa, które mogą raz i na zawsze uszkodzić dysk danego sprzętu. W związku z tym każdy decyduje się na...


Jak mądrze kupować telewizor? Przekątna ekranu i odległość od odbiornika

Jak mądrze kupować telewizor? Przekątna ekranu i odległość od odbiornika

Dla większości z nas telewizor jest najważniejszym elementem domowej strefy rozrywki. Wybierając nowy sprzęt do swojego salonu, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jakie funkcje i możliwości zapewniają dostępne na rynku produkty. Dlatego eksperci Samsung przygotowali cykl...


Tablet zamiast laptopa – kiedy warto

Tablet zamiast laptopa – kiedy warto

Jeszcze jakiś czas temu wszyscy kupowali laptopy, bo sprzęt ten wydawał się jednym z najnowszych i najbardziej funkcjonalnych. Teraz na rynku dostępne są również tablety. Kiedy pojawiło się tak duże urozmaicenie w zakresie urządzeń mobilnych, wielu ludzi ma problem z...
Laptopy
Komputery PC
Tablety
Smartfony
Monitory
Konsole i Gry
pokaż więcej


Powiadom nas
o czym powinniśmy napisać

Znajdź nas