Komputery360 Porady i częste pytania Czy darmowy antywirus zapewni wystarczającą ochronę?

Czy darmowy antywirus zapewni wystarczającą ochronę?

Ocena:
5,0 na 5    1 oceny

Darmowy antywirus

Każdy sprzęt komputerowy, jak i zresztą pozostałe urządzenia mające dostęp do internetu, są narażone na złośliwe oprogramowanie, wirusy oraz inne niebezpieczeństwa, które mogą raz i na zawsze uszkodzić dysk danego sprzętu. W związku z tym każdy decyduje się na instalację oprogramowania antywirusowego – darmowego lub płatnego. Niektórzy wciąż zastanawiają się, który jest lepszy.

 

Darmowe oprogramowanie antywirusowe

Okazuje się, że nie zawsze jest sens płacić duże pieniądze za program antywirusowy tym bardziej, jeżeli tak naprawdę komputer wykorzystuje się tylko do prywatnego użytku. Niektórzy korzystają z niego wyłącznie sporadycznie, więc tym bardziej wydatek jest zbędny. Ponadto należy podkreślić, że wybór darmowych programów jest całkiem spory, a niektóre z nich są naprawdę bardzo dobre. Do najpopularniejszych należą:

  • Free Antivirus 2015 10.2 – wyróżnia się wysoką skutecznością, dużą ilością przydatnych modułów, poza tym posiada piaskownicę służącą do otwierania podejrzanych plików. Jego wady to sporadyczne fałszywe alarmy, płatne dodatki oraz reklamy płatnej wersji.
  • AVG AntiVirus Free 2015 – główne zalety tego oprogramowania to wystarczająca skuteczność oraz dodatkowe funkcje. Program ma też swoje wady, a mianowicie: dużo fałszywych alarmów, reklamy płatnej wersji, podmienia domyślną wyszukiwarkę w przeglądarce.
  • Microsoft Securuty Essentials 4 – jest bardzo wygodnym programem, gdyż nie przeszkadza w pracy, ma raczej prosty wygląd, nie ma tu reklam, a ilość fałszywych alarmów jest bardzo mała. Co to wad należy wspomnieć tylko tyle, że jest dość słabo skuteczny.

 

Płatne oprogramowanie antywirusowe

Oprogramowanie antywirusowe, za które trzeba płacić, czyli takie bardziej zaawansowane, przydaje się przede wszystkim firmom. One muszą być bardziej czujne i kompleksowo chronić zawartość komputerów chociażby z tego względu, że przecież zawierają dane klinów, kontrahentów, a także inne ważne informacje dotyczące firmy. W tym miejscu warto wspomnieć o dwóch programach antywirusowych, które są produktami firmy ESET. A oto i one:

  • NOD32 Antivirus 9 – zapewnia pełną ochronę antywirusową, antyspyware, a także zabezpieczenie przed phishingiem.
  • Smart Security 9 – ma kilka dodatkowych funkcji poza kompleksową ochroną komputera. Do nich należy zaliczyć Anti-Theft, co zapobiega dostępowi do skradzionego komputera. Inną dodatkową funkcją tego oprogramowania jest ochrona bankowości internetowej.

 

Zanim ktokolwiek wybierze oprogramowanie do swojego komputera, powinien w pierwszej kolejności ustalić jakie ma oczekiwania, a także możliwości.

Ekspert IT

Warto sprawdzić

Warto przeczytać

Jak mądrze kupować telewizor? Przekątna ekranu i odległość od odbiornika

Jak mądrze kupować telewizor? Przekątna ekranu i odległość od odbiornika

Dla większości z nas telewizor jest najważniejszym elementem domowej strefy rozrywki. Wybierając nowy sprzęt do swojego salonu, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jakie funkcje i możliwości zapewniają dostępne na rynku produkty. Dlatego eksperci Samsung przygotowali cykl...


Tablet zamiast laptopa – kiedy warto

Tablet zamiast laptopa – kiedy warto

Jeszcze jakiś czas temu wszyscy kupowali laptopy, bo sprzęt ten wydawał się jednym z najnowszych i najbardziej funkcjonalnych. Teraz na rynku dostępne są również tablety. Kiedy pojawiło się tak duże urozmaicenie w zakresie urządzeń mobilnych, wielu ludzi ma problem z...


Jaką wybrać mysz do komputera?

Jaką wybrać mysz do komputera?

Mysz komputerowa to jeden z najczęściej ignorowanych przy zakupie elementów składających się na sprzęt komputerowy. Przed jej wyborem, warto ustalić do czego będzie wykorzystywana – do gier, prac biurowych czy może do projektowania grafiki komputerowej....


Kupuję nowy monitor – jaki wybrać?

Kupuję nowy monitor – jaki wybrać?

Wybór monitorów jest na chwilę obecną tak duży, że trudno jest zdecydować się na jeden. Tym bardziej ciężko jest wybrać monitor, kiedy nie ma się wystarczającej wiedzy w tym zakresie. Nowy monitor na pewno musi być lepszy od starego, powinien być bardziej...
Komputery
Laptopy
Komputery PC
Tablety
Smartfony
Monitory
Konsole i Gry
pokaż więcej
pokaż więcej


Powiadom nas
o czym powinniśmy napisać

Znajdź nas