Komputery360 Porady i częste pytania Wybieramy urządzenie wielofunkcyjne do domu

Wybieramy urządzenie wielofunkcyjne do domu

Ocena:
5,0 na 5    1 oceny

Wybieramy urządzenie wielofunkcyjne do domu

Szukasz drukarki, skanera i ksero? Zamiast nabywać wszystkie te urządzenia, możesz zakupić jedno – urządzenie wielofunkcyjne. Jak wybrać najlepsze?

Urządzenia pozwalające drukować, skanować czy kserować dokumenty są niezbędne przede wszystkim w biurach. Zdarza się jednak, że dla wygody chcemy nabyć takie urządzenia z myślą o domowym użytku. Ponieważ zakup trzech urządzeń to nie tylko poważne koszty, lecz także konieczność znalezienia dla nich miejsca w pobliżu komputera, wśród klientów indywidualnych sporą popularnością cieszą się urządzenia wielofunkcyjne. Zdecydowałeś się na takie? Podpowiadamy, na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę.

Urządzenie wielofunkcyjne – atramentowe czy laserowe?

Każde urządzenie wielofunkcyjne, które znajdziesz w sklepach ze sprzętem elektronicznym, jest wyposażone w drukarkę, skaner i ksero. Jeżeli chodzi o drukarkę, to może ona być atramentowa lub laserowa. Aby dobrze wybrać, musisz mieć świadomość różnic między tymi technologiami.

Urządzenia wielofunkcyjne z wbudowaną drukarką atramentową są tanie w zakupie. Jeszcze jakiś czas temu kupowanie atramentowego urządzenia było mniej opłacalne ze względu na koszty eksploatacji, czyli wydajność tuszy, zwłaszcza kolorowych. Obecnie coraz więcej atramentowych all-in-one szybkością druku i wydajnością – konkuruje z urządzeniami laserowymi. Nabywając urządzenie atramentowe, musisz jednak liczyć się z nieco wyższym kosztem jego eksploatacji.

W odróżnieniu od urządzeń wielofunkcyjnych z wbudowaną drukarką atramentową, urządzenia wyposażone w drukarkę laserową kosztują więcej. Wymiennym elementem jest toner, a ponieważ jeden pozwala na zadruk nawet kilku tysięcy stron, to koszty eksploatacji urządzenia są niższe. Z uwagi na cenę, klientom indywidualnym nie opłaca się nabywać urządzeń wielofunkcyjnych umożliwiających druk w kolorze.

Drukarka to nie wszystko – co z rozdzielczością skanera?

Choć to właśnie wbudowana w urządzenie wielofunkcyjne drukarka, a dokładniej jej rodzaj, warunkuje cenę produktu, musisz zwrócić uwagę również na inny element, a dokładniej skaner. Szczególne znaczenie ma rozdzielczość skanera, bo to właśnie od niej zależy jakość zeskanowanych dokumentów. Jeżeli wiesz, że często będziesz skanował dokumenty i nie będą to wyłącznie pisma, lecz także obrazy, koniecznie zwróć uwagę na ten parametr.

Gdzie ustawisz urządzenie, czyli wymiary i komunikacja

Urządzenia wielofunkcyjne charakteryzują się dość sporymi gabarytami, co wymaga wygospodarowania dla nich znacznej przestrzeni np. na biurku.  Jeżeli zakupione urządzenie postawisz w bliskiej odległości od komputera, to z powodzeniem możesz je połączyć z nim za pomocą kabla. W sytuacji, gdy korzystasz np. z laptopa, lepszym rozwiązaniem będzie wybranie urządzenia wielofunkcyjnego wyposażonego w moduł Wi-Fi. Dzięki temu miejsce, w którym zostanie ono ustawione, nie będzie miało większego znaczenia – zawsze będziesz mógł drukować bezprzewodowo.

Czy producent ma znaczenie?

Urządzenia „no name” najczęściej są tylko nieznacznie tańsze niż te pochodzące z fabryk renomowanych producentów sprzętu elektronicznego. Jeżeli chcesz, aby zakupione urządzenie wielofunkcyjne służyło ci niezawodnie przez długi czas, lepiej postawić na znaną i cenioną przez klientów markę. W ten sposób będziesz miał pewność, że urządzenie nie odmówi ci posłuszeństwa w najmniej oczekiwanym momencie.

Ekspert IT

Warto sprawdzić

Warto przeczytać

Czym się kierować kupując ekspres do kawy?

Czym się kierować kupując ekspres do kawy?

Dzięki posiadaniu w domu dobrego ekspresu jesteśmy w stanie każdego dnia rozkoszować się kawą idealną. Nieważne, czy nasza ulubiona to latte macchiato, espresso czy cappuccino – każdy z tych rodzajów przyrządzić możemy w mgnieniu oka, jeśli tylko posiadamy...


Czym czyścić piekarnik?

Czym czyścić piekarnik?

Czyszczenie piekarnika nie jest czynnością, której oddajemy się z radością i uśmiechem na twarzy. Jaki jest tego powód? Zwykle zbyt długo z tym zwlekamy i doprowadzamy do sytuacji, w której nasz sprzęt jest już naprawdę poważnie zabrudzony. To błąd....


Jak wybrać zmywarkę?

Jak wybrać zmywarkę?

Zmywarka nie jest podstawowym urządzeniem, które musi znaleźć się w kuchni. Ponieważ jednak pozwala zaoszczędzić zarówno wodę, energię, jak i czas, wiele osób decyduje się ją zakupić. Zdecydowałeś się na zmywarkę? Sprawdź, czym kierować się przy jej...


Płyta indukcyjna vs płyta gazowa

Płyta indukcyjna vs płyta gazowa

Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez gotowania, prawda? Aby gotować, niezbędna jest płyta grzewcza. Dziś na rynku są dostępne m.in. płyty indukcyjne i gazowe. Którą wybrać? Jeżeli jesteś właścicielem domu jednorodzinnego lub jesteś w trakcie budowy takiego, to...
Komputery
Laptopy
Komputery PC
Tablety
Smartfony
Monitory
Konsole i Gry
pokaż więcej


Powiadom nas
o czym powinniśmy napisać

Znajdź nas