Komputery360 Porady i częste pytania Jaką wybrać rozdzielczość ekranu laptopa, 14 czy 15?

Jaką wybrać rozdzielczość ekranu laptopa, 14 czy 15?

Ocena:
5,0 na 5    1 oceny

laptop 14 czy 15

Kiedy decydujemy się na zakup laptopa, musimy nastawić się na trudny wybór. Nie wystarczy ustalić markę, kolor czy pamięć RAM, bądź nawet kartę graficzną. Trzeba również wybrać rozdzielczość ekranu i tym samym jego przekątną. Wśród najpopularniejszych są laptopy 14 i 15''. Czy jest w tym jakaś różnica?

 

Co je łączy?

Tak naprawdę laptopy z przekątną ekranu 14 i 15'' należą do najpopularniejszej grupy laptopów. Jak zauważono, łączy je wiele zalet, ale i kilka wad, które niewątpliwie mają. Ogólnie laptopy o takiej przekątnej ekranu są wydajne, mają dużą powierzchnię roboczą ekranu, a także są wyposażone w standardowy zestaw pełnowymiarowych złączy. Do wad można zaś zaliczyć krótki czas pracy na baterii albo większy ciężar w porównaniu do zdecydowanie mniejszych laptopów.

 

Co dla kogo?

Laptop z przekątną ekranu 14'' jest średniej wielkości urządzeniem, które najlepiej sprawdza się w czasie pracy, szczególnie w warunkach dość ekstremalnych – mając tu na myśli samochód, kawiarnię oraz inne tego typu lokalizacje. Jeżeli więc ktoś ma zamiar używać laptopa do pracy mobilnej, 14'' będzie dla niego najlepszym wyborem.

Klasyczna przekątna ekranu laptopa to 15''. Ten rodzaj ekranu czy tak wielkość nadaje się głównie dla osób, które przeważnie korzystają z laptopa prawie jak z komputera stacjonarnego, czyli przenoszą go tylko raz na jakiś czas.

 

Który ekran lepszy?

Trudno jest jednoznacznie wskazać konkretny ekran, określając go mianem tego najlepszego i wartego wyboru, ponieważ tak naprawdę wybór powinien być uzasadniony indywidualnymi potrzebami. Zarówno 14, jak i 15'' to klasyczny laptop, który posiada podstawowe funkcje. Może więc przydać się nie tylko do pracy, ale też do korzystania z internetu. Mniejszy ekran nadaje się bardziej dla osób, które mają zamiar korzystać z niego sporadycznie, gdzieś w drodze, w restauracjach czy w samochodzie. Większy zaś będzie idealny do wygodnej pracy w biurze lub w domu. Na pewno laptop z ekranem 15'' jest pod wieloma względami lepszy od mniejszego, ale nie wszyscy mogą sobie na ten model pozwolić, chociażby ze względów finansowych.

 

Co prawda decyzja odnośnie wyboru laptopa pomiędzy 14 a 15'' należy do każdego z osobna, ale warto jednak podpowiedzieć, że 15'' to laptop klasycznych wymiarów, ze standardowym wyposażeniem, który tak naprawdę przy odrobinie chęci można używać w domu jako komputer stacjonarny, a w razie potrzeby zabrać ze sobą w dowolne miejsce. Choć może jest cięższy i większy, to jednak nie jest wcale taki uciążliwy, jak może się wydawać.

Ekspert IT

Warto sprawdzić

Warto przeczytać

Najlepsze gry PS/ XBOX/PC na prezent

Najlepsze gry PS/ XBOX/PC na prezent

Wielkimi krokami zbliżają się święta, zaczynamy zatem poszukiwać prezentów (dla swoich bliskich, ale także dla siebie). Świetnym rozwiązaniem okazać się mogą gry. Ale przyznać trzeba, że producenci naprawdę dołożyli wszelkich starań, abyśmy mieli z czego wybierać. Na...


Konsola PS4 czy XBOX One – co lepsze?

Konsola PS4 czy XBOX One – co lepsze?

W bardzo bliskiej odległości czasowej od siebie pojawiły się dwa modele konkurencyjnych firm: PS4 oraz XBOX One. Który z nich wybrać? Który przyniesie nam więcej satysfakcji z gry? Który ma lepsze wyposażenie, konstrukcję, wygląd, kontrolery?  ...


Blender ręczny – jakie akcesoria warto wybrać?

Blender ręczny – jakie akcesoria warto wybrać?

Blender to urządzenie, które znajduje się niemalże w każdym gospodarstwie domowym. I nic w tym dziwnego. Za pomocą blendera nie tylko gotujemy szybciej, ale również tworzymy bardziej urozmaicone posiłki, w tym zupy-kremy, koktajle, pasty czy sosy. Rozważ...


Dyski zewnętrzne – ranking najlepszych

Dyski zewnętrzne – ranking najlepszych

Pozwalają przechowywać dane, przenosić pliki między komputerami, a producenci oferują je w różnych cenach. Dyski zewnętrzne, bo o nich mowa, to produkty, które niektórym użytkownikom są niezbędne. Jeżeli również tobie, to zapoznaj się z aktualnym...
Komputery
Laptopy
Komputery PC
Tablety
Smartfony
Monitory
Konsole i Gry
pokaż więcej


Powiadom nas
o czym powinniśmy napisać

Znajdź nas